Hakkımızda

Zemin temizleme makineleri ve daha sonra motorlu süpürme makineleri olarak da bilinen Comac’ı yaratma fikri 1974 yılında Giancarlo Ruffo dan geldi. Profesyonel temizlik sektöründe 40 yılını dolduran ilk adımlarını el işçiliğinin yoğun kullanıldığı bir atölyede atan Comac , bugün dünyanın önde gelen markalarından biridir.

1984’den bu yana üretim,ofis ve ana merkez İtalya’nın Verona şehrinde yer almaktadır. Giancarlo Ruffo sektörde çığır açan ilk kompakt zemin temizleme makineleri,Lavait 400 ve Lavait 500’ü önceki deneyimlerinden faydalanarak geliştirip özenle yaratılmıştır.1980 yılında Comac L16 makinesi ile İtalya ve yurt dışında lider olmuştur. Fonksiyonelliği, verimliği, sağlamlığı,kolay kullanımı ve sessizliği bu unutulmaz modelin öne çıkan özellikleriydi. Sonraki yıllarda zemin temizleme makinelerinin ürün gamı 40 cm’ den 110 cm’ ye kadar temizleme genişliğine sahip cihazlarla tamamlanmış oldu. 1984 yılında Comac hızlı büyüdü ve Via Ca Nova Zampieri’de ilk genel merkezini kurdu.Günümüz de tasarımın, üretimin ve pazarlamanın yapıldığı yer San Giovanni Lupatoto’dur. 1985 yılında Comac halka açıldı. Eski makineler geliştirilirken,ürün gamı “L” ile tanımlanan paslanmaz çelikten farklı ebatlarda elektrikli veya akülü yeni cihazlar tasarlandı.Firmamızın akılcı, ihtiyatlı yatırımları ve sürdürülebilir büyüme stratejisi sayesinde İtalya ve Avrupa pazarında lider duruma ulaştı. 80’lerin sonlarına doğru C serisi yavaş yavaş tamamlandı. 

Bu süre zarfında Comac, 130 cm temizleme genişliğinde cihazları pazara sürerken binicili zemin temizleme makineleri portföyünü de tamamladı. 1995 yılında, elektrikli profesyonel performanslı ve dar alanlar için özel olarak tasarlanan ilk küçük zemin temizleme makinesi C 35’i pazara sundu. Comac insana ve doğaya saygılı, kalite standartlarına uygun ve elektromanyetik uyumlu makineler için ilk ISO kalite sertifikasını 1996 yılında aldı. Comac yeniliklerini sürdürdü ve 1997’de kompakt binicili makineyi üreterek pazarda yeni bir segment açtı. Tripla 75 uzun yıllardan beri kullanılan oldukça başarılı olan serinin ilk örneğidir. Sektör tecrübesi girişimcilik ve yenilikçilik isteği ile profesyonel temizlik sektöründe ortak bir felsefenin iletişim ağının oluşmasını sağladı. Comac büyümesine farklılık yaratan fikirlerini tüm modellerine uygulayarak devam etti. 

Kalite ve güvenliğin önemi ile birlikte Comac ve diğer grup şirketlerinin ürettiği makinelerin test edileceği yeni bir test merkezi bayilere sunuldu.Tesis sofistike ve ultramodern cihazlarla donatıldı. Bu merkez her modelin ses, sertifika, titreşim ve elektromanyetik uyumluk gibi özelliklerini test etmek için kuruldu. 2005 yılında Comac global bir tedarikçi olarak zemin temizleme makinelerindeki zengin ürün çeşitliliğini; motorlu süpürme makineleri, profesyonel ticari elektrikli süpürgeler, endüstriyel süpürgeler ve cila makine ürün gruplarını da ekleyerek genişletmeye karar verdi. Ürün gamının genişlemesi, Comac’a daha fazla pazar payı ve müşterilerine her türlü profesyonel temizlik gereksinimlerinin çözümünü sunuyordu. 2006 yılında firma büyük aşama kat etti. Günümüzde 3 versiyonu olan ve 2007 yılında Pulire fuarında yenilik ödülü alan küçük zemin temizleme makinesi Vispa 35 üretildi: Akülü ve elektrikli otomat (Vispa 35 E/B) ve akülü süpürücü (Vispa 35 BS). Vispa dünya çapında inovasyon başarısı elde etti ve şimdiye kadar en fazla taklit edilen model oldu.

Devrimci olan bu kompakt zemin otomatı pazarda daha dar alanların temizliğine olanak sağlayarak elle temizlik işlemini ortadan kaldırdı.2007 yılında büyük binicili zemin temizleme makineleri olan Flexy ve Ultra yenilikçi yapısı farklı konsepti ile pazara sürüldü ve efsane C85 gibi modellerin yerini aldı. Bu dönemde Comac endüstriyel süpürme makineleri sektöründe yeni bir segment açmak ve segmentinin en yüksek kalite ve performansını sunan ürünlerini üretmek için yüklü miktarda yatırım yapmaya karar verdi. Bu yüzden CS100-120 Çift yakıtlı, dizel ve akülü süpürme makineleri ve sonraki CS80/90 modelleri üretildi. Comac bu alana da yenilikler getirdi. Bu makineler pazara sürülen hidrolik sistemli motorlu ve akülü ilk süpürme makineleriydi. Bu özellikle son versiyonda otonomiyi artırarak performansı optimize etmeyi sağladı. 2008-2009 bu iki yıllık periyot Comac için önemliydi. Arkadan itmeli zemin temizleme makine portföyü tamamıyla revizyona uğradı. Yeni dizayn ana gövde optimizasyonu, sessizlik ve kolay kullanım Comac ürünleri için gereklilik teşkil etti. 

Piyasada talebin artmasıyla,bütün ürün gamını geliştirmek için doğaya ve insana zarar vermeden maliyetleri ve tüketimi düşürme amacı ile yeni projelere yatırım yapmaya karar verdi.Teknolojik yenilikler Comac’ın rekabetçi ve çevre dostu olan sessiz zemin otomatları, yenilikçi ürün gamı olan binicili süpürme makineleri gibi ürünlerin üretilmesini sağladı. Bunun ötesinde Comac tarihi boyunca hep yenilikçi makineler üretmiştir. Profesyonel temizlikte daha geniş kapsamlı kullanılan küçük ve devrimci kompakt zemin otomatı Vispa 35 bununen güzel örneğidir.

Neredeyse 40 yıl sonra Comac 23.000 m2’ lik ultramodern ve teknolojik bir genel merkeze sahipti. Comac’ ın başarısının sırları iki önemli faktörlere dayanır.Birincisi başlangıç sürecinde zemin temizleme makinelerine odaklanmaları firmanın profesyonel temizlikte stratejik olarak tecrübe kazanmasını sağladı.İkincisi şirket sahiplerinin akıl ve ön görüleri sayesinde ürünleri sürekli geliştirmeleri ve fiyat faktörünü göz önünde bulundurarak rekabetçi yatırımlarını arttırmalarıydı. Comac her zaman tüketicilerin ihtiyaçlarına hızlı, verimli ve kişiselletirilmiş çözüm bulmayı kendine görev edindi.Verona firmasının gerçek gücü İtalya ve beş kıta üzerinde yaklaşık 100 ülkede bulunan bayileriyle olan yoğun işbirliğidir. Comac’ ın İtalya’ da ve dünyadaki başarısı sadece mükemmel kalite-fiyat dengesine dayalı değil aynı zamanda da içeride ve dışarıdaki verimli organizasyona bağlıdır.

“Kaliteli bir ürün bizi bilinir kılacak en iyi reklamdır”
“Satın aldığınız ilk makinedeki memnuniyetiniz size tavsiye edilenden daha fazla olmalıdır”